Kachina Doll
2021-4-54
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Wakas |
| Object Number | 2021-4-54 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1960 - 1969 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Animal Hair | Feather |
| Description | The object is identified as a Hopi Cow. The Kachina is carved painted wood with a brown mask, bulging eyes, fur and feathers on the top of the head between two black and white horns. The figure wears a brown kilt, concho belt, embroidered sash at left side, fox pelt at back side, bandoliers across the chest, green arm bands, and holds a gourd rattle in proper left (PL) hand and a bow in the proper left (PL). Red yarn is tied around the base of the mouth. Paint colors: white, black, red, pink, brown, light blue, green, light yellow, orange and mauve. |
| Height | 26.04 cm |
| Length | 8.89 cm |
| Width | 8.26 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




