Kachina Doll
2021-4-52
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Kokopell' Mana |
| Object Number | 2021-4-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1970 - 1979 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Yarn |
| Description | Wooden female Hopi Kokopelli Mana or Maiden figure with black hair whorls, white eyes, and an elongated white snout and mouth. The figure has white skin and wears a black Pueblo style manta dress over her left (PL) shoulder tied at the waist with a red, black and green sash belt, and bare feet. Pink and beige yarn decorations are tied around the wrists. |
| Height | 29.8 cm |
| Length | 13.2 cm |
| Width | 14.8 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




