Kachina Doll
2021-4-48
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Kokopell' Mana |
| Object Number | 2021-4-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1970 - 1979 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Felt |
| Description | Painted wooden figure is a Hopi Kokopelli mana or Maiden; it features a domed helmet in black and white, a white beak, white and black striped collar, and reddish-brown body covered in wispy white paint and bare feet. She wears a black Pueblo style manta dress with red and green painted decorations/belt, a tan cloak of felt with painted red and black line decorations, and a Hopi hair style of two hair worls made of rolled felt tied in the middle with string. |
| Height | 24.4 cm |
| Length | 12.2 cm |
| Width | 9.6 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




