Kachina Doll
2021-4-40
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Aholi |
| Object Number | 2021-4-40 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1970 - 1979 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather |
| Description | The object is identified as a Hopi Chief Kachina, the Hopi Germination God, Aholi. The figure is painted wood, carved with a domed mask painted half yellow, half turquoise blue, with small black crosses, black and white, with a protruding curved mouth nose. Four carved feathers are attached at the back of the head along with three branches and ten gray and white striped feathers. The figure wears a narrow black painted bandolier, dance kilt, red narrow sash belt, and embroidered sash at right side. Paint colors: white, black, red, brown, green and turquoise. |
| Height | 34.93 cm |
| Length | 18.41 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




