Kachina Doll
2021-4-35
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Ho'ote |
| Object Number | 2021-4-35 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1940 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Feather | Yarn |
| Description | Wooden Hopi Ho'ote guard or warrior figure with two large horns protruding from either side of the head. The figure has a bundle of feathers attached to the top of his head, and yarn adornments on both wrists. He wears a painted necklace and a carved skirt and belt with sash. The figure also wears a painted red sash across his body. There is a sticker on the bottom proper right foot with "BK12" writen in black ink. |
| Height | 29.8 cm |
| Length | 27.7 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




