Kachina Doll
2021-4-28
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Object Number | 2021-4-28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1950 - 1959 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Fabric | Fabric |
| Description | The object is a painted wooden figure of a Hopi maiden wearing braids. The piki bread sandwiched between her hands is made of small pieces of red and yellow rolled fabric. The piki sits on a plate with painted decoration on the underside. She wears a painted manta black dress with a belt, a cloak of yellowish fabric drapped across her proper left shoulder, and moccasins. A string to hang the object is looped around the figure's neck with a tag attached. "K272"is inscribed on the base, the ink on the proper right boot is a lot lighter than that of the proper left. |
| Height | 30.7 cm |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 14.2 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




