Kachina Doll
2021-4-3
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Soyok Wuhti |
| Object Number | 2021-4-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1980 - 1989 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Fabric | Leather | Human Hair (uncertain) |
| Description | Painted wooden figure of a Hopi ogre woman with yellow eyes, red ears,wide mouth showing teeth, and long brown hair in front of face. The figure wears a black cloth dress with green and red yarn decorations and a black manta shoulder cloth; both fabrics have red paint decoration. The figure wears tall white leather boots, black yarn adornments on the wrists. The proper right hand once held likely either a knife or a crook but this is now missing. |
| Height | 29 cm |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




