Kachina Doll
2021-4-1
From: United States of America | Arizona
Curatorial Section: American
| Native Name | Susöpa |
| Object Number | 2021-4-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hopi |
| Provenience | United States of America | Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 1994 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Paint | Yarn |
| Description | Wooden anthropomorphic insect cricket figure with a brown dome shaped helmet mask, black ring ruff at neck, plaid kilt, and black bandolier. Cricket antenae made of stalks of grain attached at both sides of head, each with a bundle of white yarn at base. The insect wears a painted black, grey, and white plaid kilt, associated with bachelor status, fringed arm and ankle bands painted in brown, and black painted wrist ties. |
| Height | 28.2 cm |
| Length | 9 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Donated by Jan L. Bernstein, Esq., C79, in honor of Joan and James H. Bernstein, W52 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




