Projectile Point
53-54-264
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-264 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 8, box in center, pit 24 |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Bone |
| Description | Light. Flat curved strips, basal fragments with rounded ground bases. Taped, white paint on base. One barb, grooves along underside and barb. |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 913 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.