| Object Number | CBS12774 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Ishme-Dagan S. (ETCSL 2.05.04.19, CDLI Composite: Q000469). Joins with CBS12785, 29-15-103, and an unnumbered fragment. |
| Height | 16.1 cm |
| Width | 13.7 cm |
| Thickness | 2.4 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P267376 - CDLI Number | B12774 - Old Museum Number | CBS 12774 + CBS 12785 + UM 29-15-103 + unn. - Other Number | CBS12785, 29-15-103 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
