| Object Number | 85-7-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty (uncertain) |
| Date Made | Early 20th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Cotton | Silk |
| Technique | Embroidered |
| Description | White, padded sock embroidered with floral designs and small tassels. Very similar to beoseon (버선), a type of sock worn in Korea, however these were collected in China in the 1920's. |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Carroll Sheppard, 1985 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


