| Object Number | 48-4-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Recent |
| Provenience | Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Date Made | ca. 1940 CE |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment | Glass |
| Description | Wood, painted. Reddish brown flesh. Black hair, eyebrows, moustache, beard. Brown eyes, one glass covered |
| Length | 20 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 12.5 cm |
| Credit Line | Gift of W. Estell Lee, 1948 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




