Scraper
29-27-1026
From: United States of America | Texas | San Patricio County | Nueces Dam
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-27-1026 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | San Patricio County | Nueces Dam |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Quadrangular scraper with cutting edges all around. Three cutting edges are straight and one is wavy and irregular. Worked bifacially and cutting edges are retouched. Brown stone. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Texas and Southwest Expedition; J. A. Mason, et. al. 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

