| Object Number | CBS12737 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | East of Shatt | prob. Temple Library |
| Period | Early Old Babylonian Period |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Tablet fragment. 6 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 4 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P267348 - CDLI Number | B12737 - Old Museum Number | CBS 12737 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
