| Object Number | CBS12670 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Temple Library |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Inanna and Ebih ('Decad no. 08'). (ETCSL 1.03.02, CDLI Composite: Q000339). (Obverse)5x(Reverse)5 lines. |
| Height | 4.4 cm |
| Width | 4.9 cm |
| Thickness | 3.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P267299 - CDLI Number | B12670 - Old Museum Number | CBS 12670 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
