| Object Number | 93-9-39.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Glazed |
| Description | Funnel with ribbed tube leads to body of vessel. Spout and handle on opposite sides. Bulbous shape, small base. Some repairs made. Red-brown glaze, fragrant inside. |
| Height | 46.8 cm |
| Width | 31 cm |
| Depth | 28 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



