Burin Spall
56-28-2388
From: United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet
Curatorial Section: American
| Object Number | 56-28-2388 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Denbigh Flint Complex |
| Provenience | United States of America | Alaska | Norton Sound | Cape Denbigh | Iyatayet |
| Site Name | Iyatayet |
| Site Number | NOB-002 |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | IYO |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | On grey chert. Giddings' class 1 burin spall, first spall removed from edge of flake. Has triangular cross-section and flake edge was trimmed prior to removal of spall. |
| Length | 1.4 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | Gift of J. Louis Giddings, 1956 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.