| Object Number | CBS11317 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Shulgi hymn (Peterson); Religious; Storm god; Harper; Ni.38?-2-14-89; (Obverse)(i)6x(ii)2 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). Joins with CBS11347 and N3347. |
| Height | 11.1 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 1.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I,1889 |
| Other Number | P266479 - CDLI Number | B11317 - Old Museum Number | CBS 11317 + CBS 11347 + N 3347 - Other Number | CBS11347, N3347 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
