| Object Number | 29-77-448 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Protohistoric Hopi |
| Provenience | Northeast Arizona |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Period | Pueblo IV |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Jeddito Black-on-Yellow |
| Description | Jeddito Black-on-Yellow. Small red ware |
| Height | 6.35 cm |
| Width | 13.34 cm |
| Outside Diameter | 13.97 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

