| Object Number | 94-6-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Zuni |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Manufacture Location | Pennsylvania | Philadelphia | The University Museum |
| Creator | Vivella Babalu Cheama |
| Date Made | 3/5/94 |
| Section | American |
| Materials | Turquoise |
| Iconography | Frog |
| Description | Frog-flat sitting position with legs tucked under. Ridges for toes on bottom. Black dot eyes. Made by Vivella Babalu Cheama at U of P Museum 3/5/94. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Purchased from Fabian and Vivella Cheama, 1994 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


