Textile
88-16-52A
From: India | Surat (uncertain) | Jaipur (uncertain)
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 88-16-52A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | India | Surat (uncertain) | Jaipur (uncertain) |
| Period | 19th Century |
| Date Made | Early 19th Century - Mid 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Satin | Silk | Metallic Thread |
| Technique | Embroidered | Zardozi | Woven | Sewn |
| Iconography | Floral | Peacock | Bird | Snake |
| Description | Made for court use. Peacocks and flowers in high relief on yellow satin. Heavily embroidered textile. Bordered with twisted pink, gold, green and yellow thread. |
| Length | 172.72 cm |
| Width | 50.8 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1988 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




