Dance Rattle
AF316
From: Africa | East Africa | Kenya | Mombasa
Curatorial Section: African
| Object Number | AF316 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swahili |
| Provenience | Africa | East Africa | Kenya | Mombasa |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Description | The original attribution is as above and adds the native name (kayamba.) |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 37 cm |
| Width | 25 cm |
| Credit Line | Purchased from Dr. William A. Bowen, 1909 |
| Other Number | 17 - Other Number | I-401 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


