Cup
AF476
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF476 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved | Incised |
| Description | Carved, wooden egg shaped cup with two human legs as the base; incised geometric ornamentation around center of the vertical lines; horizontal rings. Primitive work. |
| Height | 16 cm |
| Width | 7 cm |
| Outside Diameter | 5.6 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 744 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


