| Object Number | 29-235-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese |
| Provenience | Japan |
| Date Made | 15th Century - 1904 |
| Section | Asian |
| Materials | Clay |
| Iconography | Men |
| Description | Brown rectangular tile with low relief design. Five men with beards and hats, sitting in a landscape with rocks and trees. Framed in gold. Broken along bottom. |
| Length | 22.5 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | CG98-1-3 - Found in Collection Number | 1894 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


