| Object Number | CBS11098 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | West side of Shatt en-Nil | Tablet Hill |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Letter text fragment. (Obverse)19x(Reverse)21 lines. |
| Height | 12 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P266261 - CDLI Number | B11098 - Old Museum Number | CBS 11098 - Other Number | BE 17/1, 031 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
