Brick Stamp
MS2152
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS2152 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Date Made | Late 3rd century - Early 4th century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Stamped |
| Iconography | Latin Inscription |
| Inscription Language | Latin Language |
| Description | Brickstamp with Latin stamped impression inscription: "FF...AVCC'ET, C^ESS'NN" in the center of circle SR. |
| Height | 16.5 cm |
| Length | 18 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
