| Object Number | CBS10903 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Box 17 | West slope of Tablet Hill |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language | Akkadian Language |
| Description | Literary text fragment. Enlil A ('Decad no. 05'). (ETCSL 4.05.01, CDLI Composite: Q000619). |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Thickness | 2.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P266096 - CDLI Number | B10903 - Old Museum Number | CBS 10903 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
