| Object Number | 29-96-583 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Japanese | Buddhist |
| Provenience | Japan |
| Section | Asian |
| Materials | Wood | Silk | Tinsel | Glass |
| Description | Silk (purple) and tinsel with wires and beads fastened to wooden stems. Used as temple offerings or decorations. |
| Height | 5 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

