| Object Number | 29-59-246 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kioko |
| Provenience | Angola |
| Section | African |
| Materials | Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | As 29-59-245. "Feito por 'Maxinges' da area do porto do Luremo. Capitania de Camaiilo Distrito da Lunda." |
| Height | 12.5 cm |
| Length | 15 cm |
| Outside Diameter | 24 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry C. Mercer, 1927 |
| Other Number | Mercer 19947 - Old Museum Number | 580 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

