| Object Number | 17060.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Australia (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Plant Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Round coiled basket (.1), with lid (.2). Oval ring handle at top of lid. Decorative bands of faded pink and brown, especially around top of basket and bottom of lid. |
| Height | 19.5 cm |
| Length | 13 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Credit Line | Gift of Robert H. Lamborn, 1893 |
| Other Number | Receipt 404: 85 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




