| Object Number | CBS10388 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Lugalbanda and Mountain Cave. (ETCSL 1.08.02.01, CDLI Composite: Q000367). |
| Height | 5.9 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Osman Hamdy Bey; Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P265606 - CDLI Number | B10388 - Old Museum Number | CBS 10388 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
