| Object Number | CBS9569 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Early Dynastic IIIB |
| Date Made | 2500-2340 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Legal text. (i)6x(ii)14x(iii)6 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). Joins with CBS9580 |
| Height | 15 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Thickness | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of Hermann V. Hilprecht, Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P264929 - CDLI Number | B9569 - Old Museum Number | CBS 09569 + CBS 09580 - Other Number | CBS9580 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

