| Object Number | 29-59-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ambundu |
| Provenience | Angola | Lili |
| Section | African |
| Materials | Wood | Fiber |
| Description | Wood. Human head on stick wrapped with cloth. Charred. Hole in top of head; hole at outer end of each eye and at nostrils. |
| Height | 9.8 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Depth | 3 cm |
| Credit Line | Purchased from Henry C. Mercer, 1927 |
| Other Number | Mercer 19586 - Old Museum Number | 11 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




