Lamp
Oil Lamp
MS420
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Mediterranean | Malta
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS420 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Punic |
| Provenience | Mediterranean | Malta |
| Date Made | 300–100 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | The lamp may have come from another Phoenician colony on the island of Malta. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq., 1890 |
| Other Number | 5642 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




