Figurine
MS419
From: Greece | Rhodes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS419 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Rhodes |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Iconography | Hog | Pig |
| Description | Miniature pig; painted pottery, whitish. |
| Height | 4.45 cm |
| Length | 8.26 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq., 1890 |
| Other Number | 5615 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.