| Object Number | CBS10069 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Locus | Tablet Hill |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Letter from Abaindasa to Šulgi. (ETCSL 3.01.21, CDLI Composite: Q000561). Religious; (Obverse)7 lines. |
| Height | 4.3 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 2.7 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur II, 1890 |
| Other Number | P265336 - CDLI Number | B10069 - Old Museum Number | CBS 10069 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
