| Object Number | AF226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cameroon | Sudan |
| Culture Area | Central Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood | Leather |
| Description | Wooden: covered with leather. Ornamental rings over which the leather is molded surround the trumpet at intervals between the wide end of the mouthpiece-hole. |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 55 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | A-475 - Seder Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

