Weight
29-107-547
From: Israel | Beth Shean
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-107-547 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Israel | Beth Shean |
| Archaeology Area | Level VI, Room 1347 |
| Period | Iron Age IA |
| Date Made | 1200-1150 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Basalt |
| Description | Roughly rectangular |
| Height | 5.5 cm |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Expedition to Beth Shean (Beisan); Clarence Fisher, 1921-1928 |
| Other Number | 28-9-170 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


