| Object Number | CBS8839 |
| Current Location | Collections Storage |
| Period | Old Akkadian Period |
| Date Made | 2340-2200 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Royal/Monumental text. (CDLI Composite: Q000843). See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 8.4 cm |
| Width | 5.8 cm |
| Other Number | P216537 - CDLI Number | B8839 - Old Museum Number | CBS 08839 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
