| Object Number | CBS8757 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Akkadian Period |
| Date Made | 2340-2200 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Gypsum |
| Description | Administrative text. (Obverse)9x(Reverse)7 lines. See CDLI for transliteration info. |
| Height | 11.3 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 2.65 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263580 - CDLI Number | B8757 - Old Museum Number | CBS 08757 - Other Number | BE 01/1, 011 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
