| Object Number | CBS8732 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text. Lament for Nippur. (ETCSL 2.02.04, CDLI Composite: Q000381). Temple record; 6 lines. |
| Height | 4.6 cm |
| Width | 7.3 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P263557 - CDLI Number | B8732 - Old Museum Number | CBS 08732 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
