| Object Number | CBS8600A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Feldspar |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Royal/Monumental text. (CDLI Composite: needed). Votive inscription of RN, son of Buna-Buriash to Enlil; 2 lines. |
| Height | 3 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur III, 1896 |
| Other Number | P263399 - CDLI Number | B8600A - Old Museum Number | CBS 08600a - Other Number | BE 01/1, 035 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
