| Object Number | 48-2-251 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy | Genoa |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Metal |
| Iconography | Deity |
| Description | Deity. Cleaned to metal in 1966. Complete figure except tips of ears and horn. Figure, standing erect, clutches staff with a knob-like finial in both hands. Staff runs from ankles to shoulders. Head is that of a goat with one long curved horn on the top of the head. Long tight fitting garment has no details. |
| Height | 9.6 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Depth | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Elise Biddle (Mrs. Harald) Paumgarten, 1948, 1948 |
| Other Number | 235 - Collector Number | L-2-199 - Old Loan Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
