| Object Number | 29-58-148 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Malay |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Section | Oceanian |
| Materials | Paper | Wood | Plant Fiber | Pigment |
| Description | Diamond shaped kite made of thin paper attached to a framework of crossed sticks, and reinforced by strings. The strings are held to the paper by small orange lozenge-shaped pieces of other paper pasted over them at numerous points. One of three "Malay kites" on Furness's collection list (Nos. 174, 175, 176). One of "3 Malay kites - 2 sticks, covered w diamonds" exhibited at Wistar in May 1897. |
| Height | 5 cm |
| Length | 75 cm |
| Width | 70 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 174 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


