Adze
53-54-46
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-46 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, lower level, depth 42", light tan sandy midden |
| Period | Old Town II |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Fragment. Flat polished sides, tapering in width and thickness to one end. Broken sections from middle of blade. |
| Height | 1.2 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 866 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.