| Object Number | CBS7972 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Early Old Babylonian Period |
| Date Made | 2000-1900 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Hymn to Nergal?; (Obverse)11x(Reverse)3 lines. See CDLI for line art (hand drawing of inscription). Joins with N3718. |
| Height | 6.1 cm |
| Width | 6.3 cm |
| Thickness | 2.3 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P262917 - CDLI Number | B7972 - Old Museum Number | CBS 07972 + N 3718 - Other Number | N3718 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
