| Object Number | CBS7092 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Middle Babylonian Period |
| Date Made | 1400-1100 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Akkadian Language |
| Description | Administrative text fragment. Temple account(?). Joins with CBS13380B and N4268. |
| Height | 7.2 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Thickness | 5.1 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P262133 - CDLI Number | B7092 - Old Museum Number | CBS 07092 + CBS 13380B + N 4268 - Other Number | CBS10654, CBS13380B, N4268 - Associated Object Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
