| Object Number | CBS8030 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Old Babylonian Period |
| Date Made | 1900-1600 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Literary text fragment. Proverbs Collection 03. (ETCSL 6.01.03, CDLI Composite: Q000797). Religious; (Obverse)4x(Reverse)0 lines. |
| Height | 4.7 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Thickness | 1.9 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P262960 - CDLI Number | B8030 - Old Museum Number | CBS 08030 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
