| Object Number | P1570A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sumatra |
| Date Made | 1901 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal |
| Description | Metal spur for fighting cocks. Taji. Pair with P1570B. |
| Length | 8 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Thickness | 0.1 cm |
| Credit Line | Gift of H. M. Hiller and Alfred C. Harrison Jr., 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


