| Object Number | CBS7393 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Period | Ur III |
| Date Made | 2100-2000 BCE |
| Section | Babylonian |
| Materials | Clay |
| Inscription Language | Sumerian Language |
| Description | Administrative text. SM catalogue: messenger text--distribution of beer, bread etc. . See CDLI for transliteration info and line art (hand drawing of inscription). |
| Height | 2.7 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
| Other Number | P120707 - CDLI Number | B7393 - Old Museum Number | CBS 07393 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
